O turnaji

2014

Dne 21.6.2014, jsme si jako oddíl vzali velké sousto, když bez zkušeností s pořádáním větších, natož takto extra velkých fotbalových akcí, jsme se rozhodli uspořádat 1. ročník turnaje mladších přípravek, pod názvem Olšany CUP.

První myšlenka vznikla na zimních halových turnajích a hned po novém roku jsme začali budovat představy a tvář turnaje. A oslovovat týmy.

Hlavním důvodem pořádání této akce, bylo to, aby si hráči zahráli co nejvíce zápasů a důstojně se rozloučili s fotbalovým ročníkem 2013/2014. Z důvodů blížících se dovolených jsme zvolili sobotní termín 21.6.2014. V tento den pořádalo několik týmů své turnaje a měli jsme trochu obavy, zda zaplníme místa a hlavně jaké týmy se k nám přihlásí. Postupem času jsme oslovili několik týmů z Čech a Slovenska. Mnohé týmy se přihlásili hned, jiné si vzali čas na rozmyšlenou a některé odmítli s tím, že dávají přednost jinému turnaji v ČR nebo zahraničí. Některé týmy se o našem turnaji dočetlo na internetu a mnozí z nich zaslali i své přihlášky.

První myšlenka projektu, byla i tou poslední. Naplánováno bylo 24 týmů, které budou rozlosovány do 4 skupin po 6 týmech, kde každý tým odehraje formou každý s každým svá utkání. Po odehrání těchto skupin, budou týmy rozděleni na 6 skupin po 4 týmech dle pořadí 1 až 6 ze základní skupiny. Slýchali jsme názory, že forma play-off by byla lepší. Tuto variantu jsme ihned zamítli.

  1. jaký by byl klíč??? (kolik týmů postoupí dále)

  2. Co týmy, které přijedou a po pár zápasech pojedou domů??? (je správné, aby jedni odehráli 5 zápasů a jiní například 10?)

  3. není kruté, aby slabší týmy dostávali velké příděly??? (hra prvního týmu s posledním)

Už jen toto (a bylo toho mnohem více), bylo proti tomuto systému. Vždyť cíl byl, aby každý hrál co nejvíce zápasů.

Proto jsme usoudili, že systém, ve kterém si vítězové skupin zahrají mini skupinu mezi sebou a stejně tomu bude například i mezi posledními týmy ve skupině, je ta nejlepší cesta, kterou chceme jít. Navíc si všichni zahrají stejně a to 8 zápasů. 5 v základní skupině a 3 ve skupině o umístění.

                                              2015

Dne 20.6.2015 jsme uspořádali již druhý ročník mezinárodního turnaje. První ročník dopadl velmi dobře, ale naším cílem bylo vyvarovat se drobným chybkám z loňského ročníku a to hlavně dodržet časový harmonogram. Dále poskytnout hráčům a týmům plný servis. A to jak zajištěným ubytováním, stravou i mimo turnaj a technickou podporou po celý turnaj. Novinkou byla i barevná brožůra, která ostatním týmům a divákům představila všechny týmy, včetně týmových fotografii a infa o klubu.Kompletní rozpis včetně křížových tabulek samozřejmě také nechyběl. Snad se nám to vše vydařilo v rámci možností.

Oproti prvnímu ročníku jsme kvůli velkému zájmu oddílu, rozšíříli kapacitu turnaje na úctihodných 30 týmů (nakonec 29 - 1 tým se v den turnaje odhlásil). Počet hřišť jsme zvýšili ze 4 na 5. Každý tým tak sehrál o jedno utkání více než loni a to 9. (5 základních skupin po 6 týmech = 5 zápasů a následně 6 skupin o umístění po 5 týmech = 4 zápasy). Pořád hlavním cílem tohoto turnaje je, aby každý tým odehrál stejný počet minut. A zároveň aby si České oddíly zahráli proti týmům z jiných státu. Velmi mě potěšil zájem zahraničních oddílů. Na tomto ročníku se zvedl počet na 8. A to si kladu za úkol do přištího ročníku´, tento počet ještě navýšit. Rád bych přivedl na náš turnaj i další zahraniční oddíly. Například z Německa, Rakouska, Maďarska aj.

                                               2016

O tento ročník byl velký zájem. Turnaj bylo opět vypsán na 30 týmů. Termín jsme znovu vypsali na Olšanské hody, které letos byli 25.6.2016. Během prvních 24 hodin nám došlo 28 přihlášek. Turnaj jsme rozšířili nakonec na 36, abychom pokryli zájem týmů, které byli i v předchozích letech. Tento počet je opravdu maximální, které je náš areál pojmout.

  • přes problémy, které se na nás nahrnuli před turnajem (nedorazil moderátor, rozbil se mikrofón, či 2-3 hodiny před turnajem se prohnala velká bouřka a veškerá příprava - lajnování se muselo dělat komplet znovu). Vše jsme stihli a mohlo se začít v čas.

Turnaj provázelo velké horko, ale vše se obešlo bez újmy z úpalu či úžehu a jen s drobnými zraněními.

Spousty týmů odjížděli s naprostou spokojeností a s očekáváním dalšího ročníku. Což nás samozřejmě velmi těší. Některé týmy měli drobné připomínky, nad kterými se pokusíme zamyslet a do příštího ročníku vyřešit. Aby i v příštím roce znamenal tento turnaj něco nezapomenutelného pro všechny malé fotbalisty.